Якщо Ви хочете купити генератор, то Вам неодмінно варто підійти до питання підбору моделі дуже серйозно, адже є безліч важливих факторів, характеристик і особливостей які необхідно знати перед тим, як віддати свою перевагу певної моделі і сьогодні ми будемо говорити саме про питання підбору генератора. Розглядаючи генератори, варто звертати увагу на його фізичні параметри, габарити і вага, на наявність додаткових можливостей і особливостей, наявність AVR і автоматики, тип запуску генератора, але все ж при виборі варто в першу чергу звертати увагу на потужність генератора.

У цій статті ми розповімо Вам про основні пункти, які необхідно розглядати при виборі генератора по потужності. Основна характеристика - це потужність, так що в першу чергу необхідно розглядати саме цей параметр агрегату. Якщо підібрати потужність генератора впритул він буде працювати постійно на піку своїх можливостей, а це багаторазово збільшує витрату палива, а також знос двигуна, якщо ж потужності генератора недостатньо, то він буде постійно включатися або ж вийде повністю з ладу, але і занадто потужний не варто купувати, так як це буде марна трата грошей, якщо Ваш генератор НЕ буде відпрацьовувати свій повний потенціал.

Перший крок при розрахунку потужності генератора

При покупці мініелектростанції для побутового застосування, для будинку або для дачі, перший аспект, який хвилює всіх при виборі, це як грамотно підібрати модель, яка буде працювати справно і буде повністю задовольняти своєю потужністю Вашим потребам. Генератор повинен працювати без перевантажень і перебоїв і забезпечувати стабільним живленням всього будинку або частини обладнання, в залежності від необхідності і є досить простий спосіб підрахувати необхідну потужність.

В першу чергу необхідно збагнути сумарну потужність всіх приладів будинку, які будуть працювати від мережі, і для цього найпростіше провести облік. Запишіть найменування всіх приладів, а також їх максимальну споживчу потужність, вона повинна бути вказана на самих приладах або ж в керівництві користувача від них, і загальна сума і буде загальним підрахунком, хоч і грубим. Якщо Ви вже взялися підраховувати то неодмінно звернули увагу, що число досить значна, і якщо враховувати що самі ходові моделі це генератори з потужністю до 5 кВт, то можна відразу зрозуміти що наше вийшло значення занадто велике, до того ж необхідний ще і запас потужності, а також враховувати максимальний пусковий струм деяких приладів.

Для того щоб привести свої підрахунки в порядок варто відфільтрувати Ваші прилади на ті, які життєво необхідні Вам, наприклад піч, холодильник, бойлер, освітлювальні прилади, насосна станція, котел твердопаливний, на другорядні і незначні. До другорядних можна віднести кондиціонер, комп'ютер, телевізор, дрібна побутова техніка, і незначні це ті, які в аварійній ситуації Вам взагалі не знадобляться, без яких Ви без зусиль зможете тимчасово обійтися. Виходячи з цих всіх даних, можна вже судити про приблизну потужності генератора.

Важливі параметри: номінальна і максимальна потужність

Потужність генератора, незалежно від того, яка це модель, завжди має два значення, обидва з яких варто враховувати при підборі генератора для будинку або для дачі:

  • Номінальна;
  • Максимальна.

Номінальна потужність генератора це той показник, який характеризує потужність, при якій він зможе працювати до тих пір, поки не скінчиться паливо в баку без перевантажень або інтенсивної роботи. Максимальна ж потужність - це робота на максимально допустимої потужності, тобто при такій роботі збільшується витрата палива, знос двигуна, зростає його температура. Робота в такому режимі на тривалому відрізку часу вкрай негативно позначається на самому котлі.

Перед покупкою уважно простежте за тим, щоб виробник вказав не тільки максимальну потужність, але і номінальну, в іншому випадку це буде свідчити про те, що генератор неякісний і виробник завищив цю характеристику, такий генератор купувати не варто.

Отже, припустимо у Вас генератор з максимальною потужністю в 2800 Вт і номінальною в 2500 Вт, це означає, що при потужності в 2500 Вт він зможе працювати тривалий час з нормальним витратою палива і без перевантажень двигуна, а при 2800 Вт він буде працювати нетривалий час з максимальним зносом і перевитратою палива.

Навіщо потрібен запас потужності?

Ми вже з'ясували, що необхідно усчітивать кількість одночасно включених приладів в мережу, а точніше їх сумарну потужність, які будуть працювати постійно, а також які можуть включатися тимчасово, не менше 5-10 хв, і це буде необхідна потужність генератора. Але також варто додати до цього показника ще приблизно 20-30 відсотків, що дасть Вам запас потужності. Генератор, як і більшість іншого обладнання не повинен працювати на максимальній потужності, його нормальною роботою вважається, коли він працює при 80 відсотках завантаженості від своєї номінальної потужності, це буде правильна експлуатація генератора.

Враховуйте також і те, в якому режимі буде працювати Ваш агрегат, якщо він буде тільки в якості резервного джерела живлення використовуватися, то можна брати запас і в 10 відсотків, такого зазору буде більш ніж достатньо. Рідше він застосовується як постійне джерело живлення і в цьому випадку варто більш прискіпливо ставитися до такого показника як запас потужності. Дизельні моделі генераторів застосовують в якості постійних джерел харчування для підприємств, будівництв і інших об'єктів, тут краще брати запас потужності побільше.

Запас потужності важливий. Нерідко в будинок купується нова апаратура, чия потужність не увійшла в наш облік, так що запас потужності буде як не можна до речі, він дозволить Вашому генератору працювати в нормальному режимі без перевантажень і перегрівів, продовжуючи його термін служби і гарантуючи оптимальний витрата палива.

Найменування

Потужність номінальна (Вт)

Коефіцієнт пускового струму

Потужність пускова (Вт)

Побутова техніка

Мікрохвильова піч

800

2

1600

Холодильник

700

3,5

2450

Порохотяг

1800

2,5

4500

Пральна машина

2000

1

2000

Кондиціонер

1000

3,5

3500

Електроінструмент

Дриль

800

1,2

960

Перфоратор

1300

1,2

1560

Циркулярна пила

1100

1,3

1430

Рубанок

800

1,3

1040

КШМ (болгарка)

2200

1,3

2860

ЛШМ

1000

1,2

1200

Інші споживачі

Насос свердловини

1000

3-5

5000

Бетономішалка

1000

3,5

3500

 

Коефіцієнт пускового струму

Не забувайте враховувати і коефіцієнт пускового струму - це також дуже важливий параметр при розрахунку потужності генератора, він показує те, яка потужність приладу буде в момент включення двигуна на частки секунди після запуску, тобто пускова потужність. Цей показник виражається в числі множителе, яке і показує значення цього параметра і часто воно вказується в керівництві користувача як cos φ (косинус фі).

Важливо знати, що не всі прилади мають цей множник, а точніше він дорівнює одному, це ті прилади, які витрачають енергію лише виділення тепла, вони не виконують ніякої роботи, наприклад праски або чайники, опалювальні прилади, освітлювальні лампи і т.д. Якщо ж прилад крім нагріву виконує ще яку ні будь роботу, то енергія витрачається не тільки на нагрів, то завжди є множник більше 1.

Найчастіше, чим потужніший сам прилад, і чим більше навантаження він приймає на себе, тим більше у нього пускова потужність і множник, наприклад у зварювального апарату він може становити 4, у холодильника 3, біля телевізора 1,1.